Produkcja lekkich płyt drewnopochodnych LDF rozwija się w Polsce w bardzo dynamicznym tempie, przede wszystkim za sprawą innowacji technologicznych wprowadzanych w fabryce STEICO w Czarnkowie
STEICO jest jedynym w Polsce producentem płyt LDF, które podbijają europejski rynek budowlany. Choć zakład w Czarnkowie od ponad pół wieku słynie z produkcji płyt pilśniowych porowatych wytwarzanych metodą mokrą, obecnie najbardziej dynamicznie rozwija się grupa produktów wytwarzanych metodą suchą i to z zastosowaniem autorskich rozwiązań technologicznych.
- Pierwsze próby produkcyjne płyt LDF wykonywaliśmy na jednotaktowej prasie półkowej - mówi Józef Kurzawa, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju - W zeszłym roku uruchomiliśmy nową prasę dedykowaną produkcji LDF, w której zastosowałem własne rozwiązania techniczne, wynikające z wielu lat badań i doświadczeń w tej dziedzinie.
Ze spilśnionego włókna drzewnego formowana jest mata, która trafia do prasy parowej. Tam zarówno od dołu jak i od góry przepuszczana jest para wodna, która aktywuje klej a ten dalej spaja włókna drzewne. W produkcji płyt LDF w Czarnkowie stosowana jest nowa metoda zaklejania włókien drzewnych - przy pomocy klejów izocyjaninowych. Izocyjaniany w sposób chemiczny reagują z grupami wodorotlenowymi drewna dając w końcowym etapie bardzo wytrzymałą spoinę. Tak zaklejony produkt odznacza się znaczną twardością połączoną z elastycznością, którą można uzyskać przy stosunkowo niskich gęstościach wyrobu końcowego.
Wysoka reaktywność klejów izocyjaninowych znacznie redukuje czas prasowania płyt. Na krótkiej prasie można prowadzić proces w sposób ciągły osiągając duże wydajności przy bardzo niskim zużyciu kleju. Powyższe wpływa na poprawę parametrów ekologicznych produkcji - mniejsze zużycie energii. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych żywic, izocyjaniany nie powodują przebarwień płyt jak i emisji niebezpiecznych związków w tym formaldehydu.
- Płyty LDF wciąż są nowością na polskim rynku, ale w Europie zachodniej zaczynają one powoli zastępować płyty produkowane metodą morką dlatego też cały czas poza rozwojem rynku płyt z metody suchej poszukujemy nowych rozwiązań i zastosowań do produktów z metody mokrej co chyba dobrze się nam udaje, dowodem tego może być fakt iż obecnie stawiamy kolejną linię produkcji płyt pilśniowych porowatych wytwarzanych metodą mokrą ( już siódmą z kolei tego typu w naszej grupie) - zaznacza Jarosław Szuta, Szef Działu Badań, Rozwoju i Technologii / Główny Technolog STEICO.
Płyty LDF mogą być produkowane obecnie w grubości od 30 aż do 240 mm i w gęstościach nominalnych od 110kg/m3 do 210kg/m3 a już niebawem fabryka STEICO będzie mogła wytwarzać nawet 300 mm grubości wyroby.
Dotychczas, aby otrzymać płytę izolacyjną takiej grubości trzeba było kleić ze sobą kilka cieńszych płyt. Teraz można wytworzyć jednorodną płytę LDF o bardzo dużej grubości a tym samym wyjątkowych parametrach fizykomechanicznych do zastosowań izolacji całego budynku od podłogi po dach.
Płyty wychodzące z prasy parowej poddawane są dalszej obróbce w tym kalibrowaniu grubości, formatyzowaniu czy frezowaniu. STEICO z linii LDF oferuje wyroby do różnych zastosowań budowlanych w standardowych wymiarach ale też na życzenie może zaoferować produkt w nietypowym formacie. Oprócz oferty płyt frezowanych na pióro – wpust w ofercie znajdują się wyroby do zastosowań izolacji dachów pokrywane specjalną warstwą emulsji, która dodatkowo zwiększa odporność powierzchni na zawilgocenie. Tak zabezpieczona płyta może nawet przez cztery tygodnie spełniać funkcję dachu tymczasowego, bo nawet podczas deszczu woda nie zostanie wchłonięta, lecz spłynie po powierzchni.
Fabryka Steico jest jedynym producentem płyt LDF w Polsce. Poza Polską, w Europie, produkcja tego typu wyrobów odbywa się jeszcze w Niemczech i Francji.
Płyta STEICO to doskonały produkt do izolacji całego budynku. Bardzo dobrze akumuluje ciepło. Frezowanie krawędzi niweluje mostki cieplne. Płytę dachową można układać bezpośrednio na krokwiach bez dodatkowego podparcia. Ponadto tworzy izolację otwartą dyfuzyjnie, bez konieczności stosowania kosztownej i kłopotliwej pustki wentylacyjnej, zastępuje membranę dachową. Chroni budynek przed przegrzewaniem się w lecie, zwiększa oszczędności na kosztach ogrzewania w sezonie grzewczym, chroni przed dźwiękami uderzeniowymi, jak np. opady deszczu oraz przed dźwiękami powietrznymi, np. hałas miejski.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/steico-zwieksza-produkcje-ldf